TeraCopy - en to ar translation catalogue (195 entries)

en: About
ar: حول

en: Add files
ar: اضافة ملفات

en: Add folders
ar: اضافة مجلدات

en: Adding files [%d]...
ar: اضافة الملفات [‎%d‎] ....

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
ar: إضافة أزرار النسخ والنقل لشريط الأزرار الافتراضي في Total Commander.

en: Add to Explorer context menu
ar: أضف الى قائمة سياق المستكشف

en: After all transfers completed
ar: بعد اكتمال جميع التحويلات

en: After transfer completed
ar: بعد اكتمال التحويل

note: File list filter
en: All files
ar: كلّ الملفات

en: All items
ar: كل العناصر

en: Always On Top
ar: دائما في المقدمة

en: Always test after copy
ar: افحص دائماً بعد النسخ

en: Applying attributes and removing folders...
ar: تطبيق الخصائص وإزالة المجلدات...

en: Applying folder attributes...
ar: تطبيق خصائص المجلد ...

en: Associate TeraCopy with .sfv and .md5 files
ar: اقران TeraCopy بملفات .sfv و.md5

note: auto scroll checkbox
en: Auto-scroll
ar: التمرير التلقائي

en: Bigger
ar: أكبر

en: Browse
ar: تصفح

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancelled
ar: تم الالغاء

en: Check free space
ar: التحقق من المساحة الحرة

en: Clean history now
ar: مسح السجل الآن

en: Close
ar: إغلاق

en: Close all panels
ar: اغلاق كل النوافذ

en: Close app
ar: اغلق البرنامج

en: Close panel
ar: اغلق النافذه

en: Compare skipped files?
ar: قارن الملفات المتخطاه

en: Confirm drag and drop
ar: أكد السحب والإفلات

en: Copy
ar: نسخ

note: Copying N files to "target folder"
en: Copying %s to "%s"...
ar: نسخ %s‎  الى "%s‎" ....

en: Create a new list
ar: انشاء قائمه جديده

en: CSV (to import in Excel, etc)
ar: CSV (للاستيراد في Excel، إلخ)

en: days
ar: ايام

en: Delete
ar: حذف

note: second warning
en: Delete ALL files in the list?
ar: حذف كافة الملفات في القائمة؟

en: Delete from disk
ar: حذف من القرص

note: Deleting N files
en: Deleting %s...
ar: حذف ‎%s‎ نهائى

en: Deselect all
ar: الغاء تحديد الكل

en: Destination File Already Exists
ar: ملف الوجهة موجود بالفعل

en: Disable asynchronous file transfer
ar: تعطيل نقل الملفات غير المتزامن

en: Disk is full, please free up %s
ar: القرص ممتلئ، يرجى تحرير %s

note: idle state
en: Drag files or folders here
ar: اسحب الملفات أو المجلدات هنا

en: Enter key
ar: أدخل مفتاح التسجيل

en: Enter registration key
ar: إدخال مفتاح التسجيل

en: Error
ar: خطأ

en: Error creating folder
ar: حدث خطأ ما أثناء إنشاء المجلد

en: Error deleting file
ar: خطأ أثناء حذف الملف

en: Error reading file
ar: حدث خطأ أثناء قراءة الملف

note: errors count
en: Errors: %d.
ar: الأخطاء: %d

en: Error writing file
ar: حدث خطأ أثناء كتابة الملف

en: Expanded panel
ar: نافذه موسعه

en: Expanded view
ar: عرض موسع

en: Export as
ar: تصدير كـ

en: Export only
ar: تصدير فقط

note: File list filter
en: Failed
ar: فشل

note: Delete from disk
en: Faster, hard to recover
ar: أسرع، صعب الاسترداد

en: Favorites & recent
ar: المفضله و الحديثه

en: File
ar: ملف

en: File info
ar: معلومات الملف

en: File is offline, waiting...
ar: الملف غير متصل، انتظر ...

en: File is too large for this file system
ar: الملف كبير جدا بالنسبة لنظام الملفات هذا

en: File list
ar: قائمة الملفات

note: multiple files
en: File list contains %d items, select the operation
ar: قائمة الملفات تحتوى على ‎%d‎ عنصر, حدد العملية

en: File managers
ar: إدارة الملفات

en: File Managers Integration
ar: التضمين في برامج إدارة الملفات

en: File skipped
ar: تم تخطي الملف

note: Finished copying N files to "target folder".
en: Finished copying %s to "%s".
ar: تم الانتهاء من نسخ %s إلى "%s"

note: Finished moving N files to "target folder".
en: Finished moving %s to "%s".
ar: تم الانتهاء من نقل %s إلى "%s"

note: Finished removing N files.
en: Finished removing %s.
ar: تمت إزالة %s

note: Finished testing N files.
en: Finished testing %s.
ar: تم اختبار %s‎

note: Finished verifying N files in "target folder".
en: Finished verifying %s in "%s".
ar: تم انتهاء التحقق من "%s"  في "%s"

note: folder
en: Folder
ar: مجلد

en: Free for Home Users
ar: مجاني للاستخدام المنزلي

en: GB
ar: جيجا بايت

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
ar: الحصول على النسخة المتقدمة

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
ar: سيتم التعامل مع سحب وإفلات الملفات باستخدام زر الفأرة الأيسر ، فضلاً عن أوامر النسخ واللصق في المستكشف.

en: Hash
ar: التجزئة _hash_‏

en: Hashes mismatch
ar: عدم تطابق ‏التجزئات _Hashes_

en: Hibernate
ar: إسبات

en: hours
ar: ساعات

en: HTML (with sortable columns)
ar: صفحة انترنت html (مع فرز الأعمدة)

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Interface
ar: الواجهه

en: Inverse selection
ar: عكس التحديد

en: KB
ar: كيلوبايت

en: Keep app open
ar: ابقاء البرنامج مفتوح

en: Keep both
ar: احتفظ بكليهما

en: Keep history for 1 day
ar: الاحتفاظ بالسجل لمدة يوم واحد

en: Keep history for 1 week
ar: الاحتفاظ بالسجل لمدة اسبوع واحد

en: Keep panel open
ar: ابق النافذه مفتوحه

en: Large progress bar
ar: شريط التقدم الكبير

en: Log
ar: سِجل

en: MB
ar: ميجا بايت

note: menu
en: Menu
ar: القائمة

en: Message
ar: رسالة

note: minutes
en: min
ar: دقائق

en: Misc
ar: متفرقات

note: replace dialog
en: More
ar: مزيد

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
ar: مزيد من الخيارات، تنطبق على جميع الملفات

en: More space is required: %s
ar: مطلوب المزيد من المساحة: %s

en: Move
ar: نقل

en: Move to Recycle Bin
ar: نقل إلى سلة المحذوفات

note: Moving N files to "target folder"
en: Moving %s to "%s"...
ar: نقل %s‎  الى "%s‎" ....

note: history options
en: Never keep history
ar: لاتحتفظ بالسجل مطلقا

en: Newer
ar: احدث

en: New file list
ar: قائمة الملفات الجديدة

en: New list
ar: قائمه جديده

en: No checksums are available, please copy or test files first.
ar: ملف الإختبار غير متوفر، يرجى نسخ أو اختبار الملفات أولا

en: No items. Remove filters to see all files.
ar: لا توجد عناصر. أزل الفلاتر لعرض جميع الملفات

note: no history
en: No previous transfers
ar: لاعمليات نقل سابقة

en: Not calculated
ar: لم يتم حسابها

en: Not registered for Commercial Use
ar: ليس مسجلاً للاستخدام التجاري

en: OK
ar: موافق

en: Older
ar: اقدم

note: bottom toolbar
en: On finish
ar: عند النهاية

en: Only when Scroll Lock is OFF
ar: فقط عندما يكون قفل التمرير (Scroll Lock) مغلق

en: Open file
ar: فتح ملف

en: Open folder
ar: فتح مجلد

en: Opening via service:
ar: ‏جاري الفتح عبر الخدمة:

en: Open main menu
ar: فتح القائمه الرئيسيه

en: Open transfers history
ar: فتح سجل النقل

en: Options
ar: الخيارات

en: Order License
ar: طلب رخصة

en: Overwrite
ar: كتابة فوق

en: Overwrite all
ar: الكتابة فوق الكل

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
ar: الكتابة على كل الملفات القديمه

en: Pause
ar: إيقاف مؤقت

en: Paused
ar: متوقف مؤقتاً

en: Play sound when complete
ar: تشغيل ملف صوتي عند اكتمال عملية النقل

en: Preferences
ar: تفضيلات

note: export dialog
en: Print/export
ar: طباعة / تصدير

en: Prompt on filename collision
ar: اعلمنى عند تعارض اسم الملف

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
ar: اقرأ كيفية إضافة أزرار النسخ والنقل إلى Directory Opus.

note: Recycling N files
en: Recycling %s...
ar: حذف ‎%s‎ ....

en: Register Copy Handler
ar: تسجيل معالج النسخ

note: remove selected items from list
en: Remove selected
ar: حذف المحدد

en: Remove transferred
ar: حذف ماتم تحويله

en: Rename all copied files
ar: اعد تسمية كل الملفات المنسوخه

en: Rename all older target files
ar: اعد تسمية كل ملفات الهدف القديمة

en: Rename all target files
ar: اعد تسمية كل ملفات الهدف

en: Replace all files if size different
ar: استبدل جميع الملفات إذا كان حجمها مختلفا

en: Replace all smaller files
ar: استبدل كل الملفات الصغيره

en: Resume
ar: استئناف

note: seconds
en: s
ar: ث

en: Same date
ar: نفس التاريخ

note: select
en: Same extension
ar: نفس الامتداد

note: select
en: Same folder
ar: نفس المجلد

en: Same size
ar: نفس الحجم

en: Save checksum file on finish
ar: حفظ ملف الاختبار في النهاية

en: Save checksums
ar: حفظ ملف الاختبار

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
ar: حفظ التجزئة _hash_‏

en: Select
ar: اختر

en: Select target to continue operation
ar: حدد الهدف لمتابعة العملية

note: single file name
en: Select the operation for "%s"
ar: حدد العملية ل "‎%s‎"

en: %s hash file is saved to:
ar: %s ‏يتم حفظ ملف التجزئة _hash_ إلى:

note: compare with hash in clipboard
en: %s hash in Clipboard matches
ar: ‎%s‎ تطابق التجزئة‏ _hash_ فى الحافظة

en: Shell Integration
ar: التضمين في واجهة النظام

en: Shutdown
ar: إيقاف التشغيل

en: Sizes mismatch
ar: الأحجام غير متطابقة

en: Skip
ar: تخطي

en: Skip all
ar: تخطى الكل

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
ar: تخطي الكل في %d‎  ثانية

note: File list filter
en: Skipped
ar: تم تخطي

note: skipped files count
en: Skipped: %d.
ar: تم تخطيها: %d

en: Skip requested by user
ar: تخطي طلب المستخدم

en: Sleep
ar: سكون

note: Move to Recycle Bin
en: Slower, easy to recover
ar: أبطأ، وسهل الاسترداد

en: Smaller
ar: أصغر

note: source
en: Source
ar: مصدر

en: Source is the same as target
ar: المصدر هو نفس الهدف

note: space bar key
en: Space
ar: المساحة الفارغة

en: Start Now
ar: البدء الآن

en: Stop
ar: توقف

en: Stopped
ar: توقفت

en: Stop requested by user
ar: إيقاف طلب المستخدم

note: File list filter
en: Successful
ar: تم بنجاح

en: target
ar: الهدف

note: target
en: Target
ar: الهدف

en: TB
ar: تيرا بايت

note: options sub-menu
en: Test
ar: فحص

note: Testing N files
en: Testing %s...
ar: اختبار %s ...

en: The file is available again, resuming transfer...
ar: الملف متاح مرة أخرى، ويستأنف النقل ...

note: select
en: This item
ar: هذا العنصر

en: Time
ar: الوقت

note: options sub-menu
en: Transfer
ar: التحويل

en: Transfers history
ar: سجل النقل

en: Unattended
ar: بدون تدخل منك

en: Unregister Copy Handler
ar: إلغاء تسجيل معالج النسخ

en: Use TeraCopy as default copy handler
ar: استخدام TeraCopy كمعالج النسخ الافتراضي

note: Verify
en: Verify
ar: تدقيق

note: Verifying N files in "source folder"
en: Verifying %s in "%s"...
ar: التحقق من %s‎  فى "%s‎" ....

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
ar: بطيئة جدا، تمريرة واحدة مع بيانات عشوائية، عديمة الفائدة لمحركات الأقراص الصلبة

en: Waiting for other transfers...
ar: انتظار التحويلات الاخرى

en: Wipe data
ar: مسح البيانات

note: Wiping N files
en: Wiping %s...
ar: مسح ‎%s‎‎ ...
