TeraCopy - en to da translation catalogue (184 entries)

en: About
da: Om

en: Add files
da: Tilføj filer

en: Add folders
da: Tilføj mapper

en: Adding files [%d]...
da: Tilføjer filer [%d]...

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
da: Tilføjer kopiere og flytte knapperne til Total Commander standard knapper bar.

en: Add to Explorer context menu
da: Tilføj til Explorer kontekstmenu

en: After all transfers completed
da: Efter alle overførsler er fuldført

en: After transfer completed
da: Efter overførslen er fuldført

note: File list filter
en: All files
da: Alle Filer

en: All items
da: Alle elementer

en: Always On Top
da: Altid øverst

en: Always test after copy
da: Test altid efter kopi

en: Applying attributes and removing folders...
da: Anvender attributter og fjerner mapper...

en: Applying folder attributes...
da: Anvender mappe attributter...

en: Associate TeraCopy with .sfv and .md5 files
da: Tilknyt TeraCopy til. sfv og. md5 filer

en: Bigger
da: Størrere

en: Browse
da: Gennemse

en: Cancel
da: Fortryd

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: Check free space
da: Tjek ledig plads

en: Clean history now
da: Rens historikken nu

en: Close
da: Luk

en: Close all panels
da: Luk alle paneler

en: Close app
da: Luk app

en: Close panel
da: Luk panel

en: Compare skipped files?
da: Sammenlign oversprungne filer?

en: Confirm drag and drop
da: Bekræft træk og slip

en: Copy
da: Kopier

note: Copying N files to "target folder"
en: Copying %s to "%s"...
da: Kopiere %s til "%s"...

en: Create a new list
da: Lav en ny liste

en: CSV (to import in Excel, etc)
da: CSV (for at importere i Excel osv.)

en: days
da: dage

en: Delete
da: Slet

note: second warning
en: Delete ALL files in the list?
da: Slet ALLE filer i denne liste?

en: Delete from disk
da: Slet fra disk

note: Deleting N files
en: Deleting %s...
da: Sletter %s...

en: Deselect all
da: Fravælg alle

en: Destination File Already Exists
da: Destinations fil eksisterer allerede

en: Disable asynchronous file transfer
da: Deaktiver asynkron fil overførsel

en: Disk is full, please free up %s
da: Disk er fuld, frigør venligst %s

note: idle state
en: Drag files or folders here
da: Træk filer eller mapper hertil

en: Enter key
da: Enter-tasten

en: Enter registration key
da: Indtast registrerings nøgle

en: Error
da: Fejl

en: Error creating folder
da: Fejl ved oprettelse af mappe

en: Error deleting file
da: Fejl ved sletning af fil

en: Error reading file
da: Fejl ved læsning af fil

note: errors count
en: Errors: %d.
da: Fejl: %d.

en: Error writing file
da: Fejl ved skrivning af fil

en: Expanded panel
da: Udvidet panel

en: Expanded view
da: Udvidet visning

en: Export as
da: Eksporter som

en: Export only
da: Eksporter kun

note: File list filter
en: Failed
da: Fejlede

note: Delete from disk
en: Faster, hard to recover
da: Hurtigere, svær at genskabe

en: Favorites & recent
da: Favoritter & nylige

en: File
da: Fil

en: File info
da: Fil info

en: File is offline, waiting...
da: Fil er offline, venter...

en: File is too large for this file system
da: Filen er for stor til dette filsystem

en: File list
da: Fil liste

note: multiple files
en: File list contains %d items, select the operation
da: Fil liste indeholder %d elementer, vælg operation

en: File managers
da: Filhåndteringsapps

en: File Managers Integration
da: Fil Manager integration

en: File skipped
da: Fil sprunget over

note: Finished copying N files to "target folder".
en: Finished copying %s to "%s".
da: Færdig med at kopiere %s til "%s".

note: Finished moving N files to "target folder".
en: Finished moving %s to "%s".
da: Færdig med at flytte %s til "%s".

note: Finished removing N files.
en: Finished removing %s.
da: Færdig med at fjerne %s.

note: Finished testing N files.
en: Finished testing %s.
da: Færdig med at teste %s.

note: Finished verifying N files in "target folder".
en: Finished verifying %s in "%s".
da: Færdig med at bekræfte %s i "%s".

note: folder
en: Folder
da: Mappe

en: Free for Home Users
da: Gratis for hjemmebrugere

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
da: Køb Pro version

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
da: Håndtere trække og slippe filer ved hjælp af venstre museknap samt kopiere og indsætte kommandoerne i Explorer.

en: Hashes mismatch
da: Hash passer ikke sammen

en: Hibernate
da: Dvaletilstand

en: hours
da: timer

en: HTML (with sortable columns)
da: HTML (med sorterbare kolonner)

en: Ignore
da: Ignorere

en: Interface
da: Brugerflade

en: Inverse selection
da: Inverter markering

en: Keep app open
da: Hold app åben

en: Keep both
da: Behold begge

en: Keep history for 1 day
da: Behold historikken i 1 dag

en: Keep history for 1 week
da: Behold historikken i 1 uge

en: Keep panel open
da: Behold panel åbent

en: Large progress bar
da: Stor statuslinje

en: Message
da: Besked

note: minutes
en: min
da: minutter

en: Misc
da: Div

note: replace dialog
en: More
da: Mere

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
da: Flere muligheder, gælder for alle filer

en: More space is required: %s
da: Mere plads er påkrævet: %s

en: Move
da: Flyt

en: Move to Recycle Bin
da: Flyt til Papirkurv

note: Moving N files to "target folder"
en: Moving %s to "%s"...
da: Flytter %s til "%s"...

note: history options
en: Never keep history
da: Behold aldrig historikken

en: Newer
da: Nyere

en: New file list
da: Ny fil liste

en: New list
da: Ny liste

en: No checksums are available, please copy or test files first.
da: Ingen checksums er tilgængelige, kopier venligst eller test filer først.

en: No items. Remove filters to see all files.
da: Ingen emner. Fjern filtre for at se alle filer.

note: no history
en: No previous transfers
da: Ingen tidligere overførsler

en: Not calculated
da: Ikke beregnet

en: Not registered for Commercial Use
da: Ikke registreret til kommerciel brug

en: Older
da: Ældre

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
da[0]: "Slet %d fil fra disk?"
da[1]: "Slet %d filer fra disk?"

en: %d item | %d items
da[0]: %d element
da[1]: %d elementer

note: bottom toolbar
en: On finish
da: Ved afslutning

en: Only when Scroll Lock is OFF
da: Kun når Scroll Lock er slået fra

en: Open file
da: Åben fil

en: Open folder
da: Åben mappe

en: Opening via service:
da: Åbning via service:

en: Open main menu
da: Åben hoved menu

en: Open transfers history
da: Åben overførsels historik

en: Options
da: Indstillinger

en: Order License
da: Bestil Licens

en: Overwrite
da: Erstat

en: Overwrite all
da: Overskriv alle

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
da: Overskriv alle ældre filer

en: Paused
da: På pause

en: Play sound when complete
da: Spil lyd når færdig

en: Preferences
da: Indstillinger

note: export dialog
en: Print/export
da: Udskriv/eksporter

en: Prompt on filename collision
da: Spørg ved filnavns kollision

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
da: Læs hvordan du tilføjer kopiere og flytte knapperne til Directory Opus.

note: Recycling N files
en: Recycling %s...
da: Genbruger %s...

en: Register Copy Handler
da: Registrere Kopi Håndtering

note: remove selected items from list
en: Remove selected
da: Fjern valgte

en: Remove transferred
da: Fjern overførte

en: Rename all copied files
da: Omdøb alle kopierede filer

en: Rename all older target files
da: Omdøb alle ældre destinations filer

en: Rename all target files
da: Omdøb alle destinations filer

en: Replace all files if size different
da: Erstat alle filer hvis størrelse forskellig

en: Replace all smaller files
da: Erstat alle mindre filer

en: Resume
da: Fortsæt

en: Same date
da: Samme dato

note: select
en: Same extension
da: Samme filtypenavn

note: select
en: Same folder
da: Samme mappe

en: Same size
da: Samme størrelse

en: Save checksum file on finish
da: Gem checksum filen ved afslutning

en: Save checksums
da: Gem checksummer

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
da: Gem Hash

en: Select
da: Vælg

en: Select target to continue operation
da: Vælg destination for at fortsætte operation

note: single file name
en: Select the operation for "%s"
da: Vælg operation for "%s".

en: %s hash file is saved to:
da: %s hash fil er gemt til:

note: compare with hash in clipboard
en: %s hash in Clipboard matches
da: %s hash i Udklipsholder matcher

en: Shell Integration
da: Explorer Integration

en: Shutdown
da: Luk ned

en: Sizes mismatch
da: Størrelse stemmer ikke over ens

en: Skip
da: Spring over

en: Skip all
da: Spring alle over

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
da: spring over alle i %d s

note: File list filter
en: Skipped
da: Sprunget over

note: skipped files count
en: Skipped: %d.
da: Sprunget over: %d.

en: Skip requested by user
da: Overspring anmodet af bruger

en: Sleep
da: Slumre

note: Move to Recycle Bin
en: Slower, easy to recover
da: Langsommere, nem at genskabe

en: Smaller
da: Mindre

note: source
en: Source
da: Kilde

en: Source is the same as target
da: Kilden er den samme som destinationen

note: space bar key
en: Space
da: Mellemrum

en: Start Now
da: Start nu

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stop requested by user
da: Stop anmodet af bruger

note: File list filter
en: Successful
da: Succes

en: target
da: destination

note: target
en: Target
da: Destination

note: Testing N files
en: Testing %s...
da: Tester %s...

en: The file is available again, resuming transfer...
da: Filen er igen tilgængelig, genoptager overførsel...

note: select
en: This item
da: Dette element

en: Time
da: Tid

note: options sub-menu
en: Transfer
da: Overfør

en: Transfers history
da: Overførsels historik

en: Unattended
da: Uden opsyn

en: Unregister Copy Handler
da: Afmelde Kopi Håndtering

en: Use TeraCopy as default copy handler
da: Brug TeraCopy som standard kopi håndtering

note: Verify
en: Verify
da: Bekræft

note: Verifying N files in "source folder"
en: Verifying %s in "%s"...
da: Bekræfter %s i "%s"...

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
da: Meget langsom, en gennemkørsel med tilfældige data, ubrugelig for solid state drev.

en: Waiting for other transfers...
da: Venter på andre overførsler...

en: Wipe data
da: Tilintetgør data

note: Wiping N files
en: Wiping %s...
da: Tilintetgøre %s...
