TeraCopy - en to it translation catalogue (190 entries)

en: About
it: Info

en: Add files
it: Aggiungi file

en: Add folders
it: Aggiungi cartelle

en: Adding files [%d]...
it: Aggiunta file [%d] in corso...

en: Adds Copy and Move buttons to the Total Commander default buttons bar.
it: Aggiungi i pulsanti Copia e Sposta tra i pulsanti predefiniti di Total Commander

en: Add to Explorer context menu
it: Aggiungi al menù contestuale di Esplora Risorse

en: After all transfers completed
it: Al completamento di tutti i trasferimenti

en: After transfer completed
it: Al completamento del trasferimento

note: File list filter
en: All files
it: Tutti i file

en: All items
it: Tutti gli elementi

en: Always On Top
it: Sempre in primo piano

en: Always test after copy
it: Verifica sempre dopo la copia

en: Applying attributes and removing folders...
it: Applicazione degli attributi e rimozione delle cartelle...

en: Applying folder attributes...
it: Sto applicando gli attributi della cartella...

en: Associate TeraCopy with .sfv and .md5 files
it: Associa TeraCopy ai file .sfv e .md5

note: auto scroll checkbox
en: Auto-scroll
it: Scorrimento automatico

en: Bigger
it: Più grande

en: Browse
it: Sfoglia

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancelled
it: Annullato

en: Check free space
it: Controlla lo spazio libero

en: Clean history now
it: Pulisci cronologia ora

en: Close
it: Chiudi

en: Close all panels
it: Chiudi tutte le finestre

en: Close app
it: Chiudi l'applicazione

en: Close panel
it: Chiudi la finestra

en: Compare skipped files?
it: Confrontare i file saltati?

en: Confirm drag and drop
it: Conferma Drag&Drop

en: Copy
it: Copia

note: Copying N files to "target folder"
en: Copying %s to "%s"...
it: Copia di %s in "%s" in corso...

en: Create a new list
it: Crea una nuova lista

en: CSV (to import in Excel, etc)
it: CSV (da importare in Excel, ecc)

en: days
it: giorni

en: Delete
it: Elimina

note: second warning
en: Delete ALL files in the list?
it: Eliminare TUTTI i file dell'elenco?

en: Delete from disk
it: Cancellare dall'unità

note: Deleting N files
en: Deleting %s...
it: Eliminazione di %s in corso...

en: Deselect all
it: Deseleziona tutti

en: Destination File Already Exists
it: File di destinazione già esistente

en: Disable asynchronous file transfer
it: Trasferimento sincrono dei file

en: Disk is full, please free up %s
it: Il disco è pieno, liberare almeno %s

note: idle state
en: Drag files or folders here
it: Trascina file o cartelle qui

en: Enter key
it: Inserire la chiave

en: Enter registration key
it: Inserisci la chiave di registrazione

en: Error
it: Errore

en: Error creating folder
it: Errore nella creazione della cartella

en: Error deleting file
it: Errore durante l'eliminazione del file

en: Error reading file
it: Errore in fase di lettura del file

note: errors count
en: Errors: %d.
it: %d errori.

en: Error writing file
it: Errore in fase di scrittura del file

en: Expanded panel
it: Finestra grande

en: Expanded view
it: Vista estesa

en: Export as
it: Esporta come

en: Export only
it: Esporta solo

note: File list filter
en: Failed
it: Fallito

note: Delete from disk
en: Faster, hard to recover
it: Veloce, recupero difficile

en: Favorites & recent
it: Preferiti & recenti

en: File info
it: Informazioni sul file

en: File is offline, waiting...
it: In attesa che il file sia disponibile...

en: File is too large for this file system
it: File troppo grande per questo file system

en: File list
it: Elenco files

note: multiple files
en: File list contains %d items, select the operation
it: L'elenco di file contiene %d, seleziona l'operazione

en: File managers
it: File Manager

en: File Managers Integration
it: Integrazione File Managers

en: File skipped
it: File saltato

note: Finished copying N files to "target folder".
en: Finished copying %s to "%s".
it: Copiati %s in "%s".

note: Finished moving N files to "target folder".
en: Finished moving %s to "%s".
it: Spostati %s in "%s",

note: Finished removing N files.
en: Finished removing %s.
it: Rimossi %s.

note: Finished testing N files.
en: Finished testing %s.
it: %s testati.

note: Finished verifying N files in "target folder".
en: Finished verifying %s in "%s".
it: Verificati %s in "%s".

note: folder
en: Folder
it: Cartella

en: Free for Home Users
it: Gratuito per uso personale

note: Buy Pro version
en: Get Pro version
it: Ottieni la versione Pro

en: Handle drag and drop files using left mouse button as well as copy and paste commands in Explorer.
it: Gestisci il drag and drop dei file così come i comandi Copia e Incolla in Esplora Risorse

en: Hashes mismatch
it: Hash differenti

en: Hibernate
it: Iberna

en: hours
it: ore

en: HTML (with sortable columns)
it: HTML (con colonne ordinabili)

en: Ignore
it: Ignora

en: Interface
it: Interfaccia

en: Inverse selection
it: Inverti selezione

en: Keep app open
it: Mantieni l'applicazione aperta

en: Keep both
it: Tieni entrambi

en: Keep history for 1 day
it: Mantieni lo storico per 1 giorno

en: Keep history for 1 week
it: Mantieni lo storico per 1 settimana

en: Keep panel open
it: Lascia la finestra aperta

en: Large progress bar
it: Barra di avanzamento grande

en: Log
it: Cronologia

note: menu
en: Menu
it: Menù

en: Message
it: Messaggio

note: minutes
en: min
it: minuti

en: Misc
it: Varie

note: replace dialog
en: More
it: Più dettagli

note: more options in file replace dialog
en: More options, applicable to all files
it: Più opzioni, applicabili a tutti i file

en: More space is required: %s
it: È necessario più spazio: %s

en: Move
it: Sposta

en: Move to Recycle Bin
it: Sposta nel Cestino

note: Moving N files to "target folder"
en: Moving %s to "%s"...
it: Spostamento di %s in "%s" in corso...

note: history options
en: Never keep history
it: Non mantenere lo storico

en: Newer
it: Più recente

en: New file list
it: Nuovo elenco di file

en: New list
it: Nuova lista

en: No checksums are available, please copy or test files first.
it: Nessun checksum sono disponibili, si prega di copiare o controllare i file prima.

en: No items. Remove filters to see all files.
it: Nessun elemento. Rimuovi i filtri per vedere tutti gli elementi.

note: no history
en: No previous transfers
it: Nessun trasferimento precedente

en: Not calculated
it: Non calcolato

en: Not registered for Commercial Use
it: Non registrato per uso commerciale

en: OK
it: Ok

en: Older
it: Più vecchio

en: Delete %d file from disk? | Delete %d files from disk?
it[0]: Cancellare %d file dal disco?
it[1]: Cancellare %d file dal disco?

en: %d item | %d items
it[0]: %d oggetto
it[1]: %d oggetti

note: bottom toolbar
en: On finish
it: Al termine

en: Only when Scroll Lock is OFF
it: Solo quando Scroll Lock è disattivato

en: Open file
it: Apri il file

en: Open folder
it: Apri la cartella

en: Opening via service:
it: Aprendo tramite il servizio:

en: Open main menu
it: Menù principale

en: Open transfers history
it: Storico trasferimenti

en: Options
it: Opzioni

en: Order License
it: Ordine della licenza

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite all
it: Sostituisci tutti

note: replace dialog
en: Overwrite all older files
it: Sostituisci file più vecchi

en: Pause
it: Pausa

en: Paused
it: In pausa

en: Play sound when complete
it: Esegui un suono al completamento

en: Preferences
it: Impostazioni

note: export dialog
en: Print/export
it: Stampa/esporta

en: Prompt on filename collision
it: Avviso in caso di conflitto nomi file

en: Read how to add Copy and Move buttons to the Directory Opus.
it: Leggi come aggiungere i pulsanti Copia e Sposta in Directory Opus

note: Recycling N files
en: Recycling %s...
it: Spostamento di %s nel cestino in corso...

en: Register Copy Handler
it: Registra il gestore di copia

note: remove selected items from list
en: Remove selected
it: Rimuovi selezionati

en: Remove transferred
it: Rimuovi trasferiti

en: Rename all copied files
it: Rinomina file copiati

en: Rename all older target files
it: Rinomina file di destinazione più vecchi

en: Rename all target files
it: Rinomina file di destinazione

en: Replace all files if size different
it: Sostituisci file se di dimensioni differenti

en: Replace all smaller files
it: Sostituisci file più piccoli

en: Resume
it: Riprendi

en: Same date
it: Stessa data

note: select
en: Same extension
it: Stessa estensione

note: select
en: Same folder
it: Stessa cartella

en: Same size
it: Stessa dimensione

en: Save checksum file on finish
it: Salva il file di controllo al termine

en: Save checksums
it: Salva i controlli in:

note: save checksums file (e.g. *.md5)
en: Save Hash
it: Salva Hash

en: Select
it: Seleziona

en: Select target to continue operation
it: Selezionare la destinazione per continuare l'operazione

note: single file name
en: Select the operation for "%s"
it: Seleziona l'operazione per il %s

en: %s hash file is saved to:
it: %s file hash salvato in:

note: compare with hash in clipboard
en: %s hash in Clipboard matches
it: %s hash negli appunti coincidono

en: Shell Integration
it: Integrazione in Esplora Risorse

en: Shutdown
it: Spegni

en: Sizes mismatch
it: Dimensioni non corrispondenti

en: Skip
it: Salta

en: Skip all
it: Ignora tutti

note: replace dialog, auto-select Skip all button in N seconds
en: skip all in %d s
it: Auto-seleziona "Salta tutti" dopo %d secondi

note: File list filter
en: Skipped
it: Saltato

note: skipped files count
en: Skipped: %d.
it: %d saltati.

en: Skip requested by user
it: Saltato dall'utente

en: Sleep
it: Sospendi

note: Move to Recycle Bin
en: Slower, easy to recover
it: Lento, di facile recupero

en: Smaller
it: Più piccolo

note: source
en: Source
it: Origine

en: Source is the same as target
it: Origine e destinazione coincidono

note: space bar key
en: Space
it: Barra spaziatrice

en: Start Now
it: Inizia ora

en: Stop
it: Ferma

en: Stopped
it: Fermato

en: Stop requested by user
it: Fermato dall'utente

note: File list filter
en: Successful
it: Riuscito

en: target
it: destinazione

note: target
en: Target
it: Destinazione

note: options sub-menu
en: Test
it: Verifica

note: Testing N files
en: Testing %s...
it: Test %s in corso...

en: The file is available again, resuming transfer...
it: File nuovamente disponibile, ripresa trasferimento...

note: select
en: This item
it: Questo elemento

en: Time
it: Tempo

note: options sub-menu
en: Transfer
it: Trasferimento

en: Transfers history
it: Cronologia traferimenti

en: Unattended
it: Silenzioso

en: Unregister Copy Handler
it: Deregistra il gestore di copia

en: Use TeraCopy as default copy handler
it: Usa TeraCopy come gestore di copia predefinito

note: Verify
en: Verify
it: Verifica

note: Verifying N files in "source folder"
en: Verifying %s in "%s"...
it: Verifica di %s in "%s" in corso...

note: Wipe data
en: Very slow, one pass with random data, useless for solid state drives.
it: Molto lento, sovrascrittura -1 passaggio- con dati casuali, inutile per SSD.

en: Waiting for other transfers...
it: In attesa di ulteriori trasferimenti

en: Wipe data
it: Distruzione dati

note: Wiping N files
en: Wiping %s...
it: Distruzione di %s in corso...
